Zgarnij do 40% rabatu na posezonowy sprzętKITEWAKE * ograniczony czas.

Historia Slingshota

Slingshot – najbardziej innowacyjna firma kite w historii

Slingshot to jedna z najbardziej innowacyjnych firm sportów wodnych na świecie. Już w latach 70-tych Tony Logosz eksperymentował z nowatorskimi kształtami desek windsurfingowych, które finalnie w formie spoon-shape’u zmieniły oblicze tego sportu. Pod koniec lat 90-tych wspólnie z bratem Jeffem Logoszem stworzyli firmę Slingshot, która stała się synonimem kultowych latawców Fuel i RPM oraz niezliczonej liczby Mistrzów Świata w kitesurfingu, jak choćby nasza rodaczka Karolina Winkowska czy Youri Zoon – który jako pierwszy wprowadził do zawodów combosy z tricków.

Slingshot to też synonim innowacji i rewolucji, które często z początku były nie do zrozumienia przez konkurencję. I tak wymyślony w 2004 roku system Onepump zrewolucjonizował sposób pompowania latawca. Wcześniej każda z 6 tub latawca miała swój własny wentyl i trzeba było pompować każdą oddzielnie. Jak wiele rewolucji tak i tak była z początku zupełnym zaskoczeniem dla konkurencji, próbującej tłumaczyć swoim klientom, że to się nigdy nie sprawdzi. Jak zwykle historia zweryfikowała te twierdzenia i dziś wszystkie pompowane latawce do kitesurfingu korzystają z tej innowacji.

Równie wielkim zaskoczeniem były dla wszystkich drewniane deski wakeboardowe z flexem wymyślone przez Slingshota prawie dwie dekady temu. Dziś wydaje się to oczywiste, ale nikt przedtem nie wpadł na ten pomysł. Bez niego prawdopodobnie niemożliwy byłby tak wielki rozwój wakeparków i przeszkód parkowych. Przed erą Slingshota wakeboarderzy zmuszeni byli do pływania na deskach z rdzeniem styropianowym owiniętym włóknem szklanym i żywicą epoksydową co dawało w efekcie deskę bez jakiejkolwiek elastyczności.  Deska, która po pewnym czasie traciła swe właściwości nie nadawała się już do pływania. 

Niewielu dziś pewnie pamięta, że wkładanie butów wakeboardowych to była prawdziwa męka. Do dziś pamiętamy płyn Ludwika na pomoście wakeparku w Ostródzie, który służył aby choć trochę łatwiej wcisnąć stopę do butów. Mniej więcej w tamtym czasie powstały pierwsze na świecie buty wakeboardowe z wyjmowaną wkładką Slingshot RAD oraz ich odpowiednik z rewolucyjnym na tamte czasy zapięciem rzepami. Dziś najpopularniejsze w Polsce buty wakeboardowe Space Mob korzystają z tej innowacji idąc o krok dalej – oferując rewelacyjną innowację w postaci zapięcia Gummy Strap. Gummy Strap to rewolucja, która wyeliminowała wszystkie problemy związane ze sznurówkami czy brudzącymi się rzepami dając tę przewagę, że elastyczny materiał pozwala jeszcze mocniej trzymać stopę.

Slingshot to również rewolucja w hydrofoilu. To pierwsza firma, która zrewolucjonizowała hydrofoila i wprowadziła krótkie maszy, które przyczyniły się do banalnie prostej nauki oraz niesamowitej popularyzacji sportu. Przedtem każdy uczący musiał przechodzić gehennę na 90cm maszcie. Dość powiedzieć, że Slingshot sprawił, że nauka foila skróciła się z miesiąca do zaledwie jednego popołudnia.

Slingshot to również protoplasta nowożytnej pompki kitesurfingowej, wynalazca wielu miejsc podpięcia pigtailsów, pierwsza firma, która wymyśliła latawce hybrydowe Open-C.

Wreszcie to firma, która pod marką Ride Engine zrewolucjonizowała trapezy do kitesurfingu. Sztywny trapez typu hardshell to innowacja, która po paru latach zupełnie zmieniła rynek akcesoriów. Dziś już żadna licząca się firma nie może obejść się bez mniej lub bardziej udanej imitacji oryginalnego wynalazku Ride Engine. Chyba żadne inne powiedzenie nie jest bardziej prawdziwe w przypadku Slingshota jak to: „Leader never follows„.